Strona Główna Forum modelarzy RC
Forum prowadzone przez Szkołę Latania RC-LIPOL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
AutoPilot
Autor Wiadomość
Gabiartek 
Gabiartek

Dołączył: 13 Cze 2012
Skąd: Sandomierz
Wysłany: Pon 25 Cze, 2012   

Wygląda na to że ten Ardu jest dla bardziej zaawansowanych i ma większe możliwości. RVOSD jest łatwy do zaprogramowania, i robi się to z poziomu menu ekranowego. Programuje sie go pilocikiem na podczewień i ma wszystkie podstawowe funkcje związane z powrotem do bazy po utracie linka z aparatury lub linka video. Jest tez rozwojowy. Można w nim robić uopgrade softu. no i we współpracy z urządzonkiem odczytującym parametry lotu , które ma wyjście na 2 serwa można podłączyć anntena tracker (śledzenie anteną samolotu). Przynajmniej jest wybór.
Pozdrawiam.
_________________
Pozdrawiam Gabiartek
 
     
RCkopter 


Wiek: 37
Dołączył: 26 Maj 2012
Skąd: Sokolniki
Wysłany: Pon 25 Cze, 2012   

Bardzo mnie ciekawi ten AutoPilot RVOSD5. Powiedz mi jak się ustawia go na 3 pozycyjnym przełączniku? Czy jest tak jak w większości? Czyli Stabilizacja i powrót do domu?
I jak ze stabilizacją, jest stabilna?
_________________
Pozdrawiam Kamil
 
     
Gabiartek 
Gabiartek

Dołączył: 13 Cze 2012
Skąd: Sandomierz
Wysłany: Wto 26 Cze, 2012   

Możesz go ustawiać dwu lub trzypozycyjnym przełącznikiem na aparaturze np. podczas lotu. Miedzy innymi włączasz np. stabilizację lub krążenie w punkcie lub lot na zadanej wysokości czy lot w danym kierunku. Powrót do domu włączasz po prostu wyłączając aparaturę. Wtedy on rozpoznaje utratę linku i przechodzi na RTH czyli powrót do domu. Tu masz linka http://www.rangevideo.com...products_id=135
Pozdrawiam. Jak masz więcej pytań to pisz.
_________________
Pozdrawiam Gabiartek
 
     
RCkopter 


Wiek: 37
Dołączył: 26 Maj 2012
Skąd: Sokolniki
Wysłany: Nie 02 Wrz, 2012   

c.d.
RangeVideo 5.1 zakupione i zamontowane w modelu URSUS XXL :-D
Teraz mam pytanie do znawców... Jak wyłączam nadajnik RC, autopilot włącza RTH i wiadomo o co chodzi, tylko że nie mam włączonego failsafe czy musi failsafe być ustawiony???


Auto pilot po 1 locie i... kiedy włączam RTH silnik gaśnie :-( co mam nie tak skonfigurowane lub jaką funkcje właczyć w AP???
POMOCY proszę
_________________
Pozdrawiam Kamil
 
     
Gabiartek 
Gabiartek

Dołączył: 13 Cze 2012
Skąd: Sandomierz
Wysłany: Nie 02 Wrz, 2012   

Trzeba ustawić obroty silnika(wychylenie drążka przepustnicy) w menu dla RTH. Dziś latalem. Autopilot sprawowal sie swietnie. Pozdrawiam.
_________________
Pozdrawiam Gabiartek
 
     
RCkopter 


Wiek: 37
Dołączył: 26 Maj 2012
Skąd: Sokolniki
Wysłany: Pon 03 Wrz, 2012   

Możesz mi napisać o którą to opcje chodzi i jak to zrobić krok po kroku, bo widzę w instrukcji wzmiankę o FS(failsafe)... :-(

Rany nie daję rady :cry: Niby jestem w ustawieniach set throttle i failsafe, to teraz ustawiło mi się tak że jak mam przepustnicę na 90% to włącza mi się RTH :-( Gdzie te krańce tego gazu ustawić? Proszę o pomoc :!:
_________________
Pozdrawiam Kamil
 
     
Gabiartek 
Gabiartek

Dołączył: 13 Cze 2012
Skąd: Sandomierz
Wysłany: Pon 03 Wrz, 2012   

Tutaj masz podane jak ustawić autopilota:
Jak nie będzież dawał rady, to pisz.
http://www.rangevideo.com...th%20RVOSD5.pdf
_________________
Pozdrawiam Gabiartek
 
     
Gabiartek 
Gabiartek

Dołączył: 13 Cze 2012
Skąd: Sandomierz
Wysłany: Pon 03 Wrz, 2012   

Autopilota można tak ustawić(i chyba to najlepiej zdaje egzamin), aby RTH włączało sie po osiągnięciu odpowiedniego ustawienia przepustnicy. Ale nie maksymalnego drążkiem aparatury lecz jeszcze większego. Należy tak ustawić Autopilota ąby uruchamiał RTH gdy będziesz miał np powyżej110% przepustnicy (failsafe odbiornika nalezy wtedy ustawić na ok 115%), natomiast max. wychylenie przepustnicy na 100%.Wtedy po wyłączeniu odbiornika włączy ci się failsafe z przepustnicą na 115% i to uruchomi RTH. W "set cruise throttle" ustawiasz poziom przepustnicy na której będzie leciał samolot do momentu osiągnięcia zaprogramowanej wysokości. Gdy osiągnie tę wysokość przechodzi na glide throttle, ktore też musisz ustawić.(następne w menu. Ważna rzecz: po wytrymowaniu samolotu ustaw sobie w menu: "save neutrals". Zauważyłem też że powinno się podpiąć do wolnego kanału odbiornika gniazdo autopilota odpowiedzialne za sterowanie menu z poziomu aparatury, bo gdy tego nie zrobisz to autopilot potrafi czasem dostawać głupoty.
_________________
Pozdrawiam Gabiartek
 
     
RCkopter 


Wiek: 37
Dołączył: 26 Maj 2012
Skąd: Sokolniki
Wysłany: Pon 03 Wrz, 2012   

Gabiartek napisał/a:
Gdy osiągnie tę wysokość przechodzi na glide throttle, ktore też musisz ustawić.(następne w menu. Ważna rzecz: po wytrymowaniu samolotu ustaw sobie w menu: "save neutrals". Zauważyłem też że powinno się podpiąć do wolnego kanału odbiornika gniazdo autopilota odpowiedzialne za sterowanie menu z poziomu aparatury, bo gdy tego nie zrobisz to autopilot potrafi czasem dostawać głupoty.


Ok pomału rozumuję :-?
Co masz na myśli wytrymowanie modelu?
Kabel Aux mam podłączony i spokojnie mogę poruszać się po menu w trakcie lotu itp..

Zrobiłem tak jak napisałeś, ustawiłem gaz na 115% (drążek max) i zapisałem Failsafe, po czym też ustawiłem przy tej wartości 115% włączanie się RTH w RVOSD. Następnie (przestawiłem w aparaturze) wartość na 100% kiedy drążek jest na max.. Następnie (znalazłem funkcję :-) ) ustawiłem gaz na 55% RTH kiedy ma się "wspiąć" na daną wysokość i 25% gazu w trybie glide throttle. Popraw mnie jak coś zrobiłem nie tak...
A jutro test AP :-?
_________________
Pozdrawiam Kamil
 
     
Gabiartek 
Gabiartek

Dołączył: 13 Cze 2012
Skąd: Sandomierz
Wysłany: Wto 04 Wrz, 2012   

Wszystko ok ale ustaw włączanie RTH przy 110%
_________________
Pozdrawiam Gabiartek
 
     
Gabiartek 
Gabiartek

Dołączył: 13 Cze 2012
Skąd: Sandomierz
Wysłany: Wto 04 Wrz, 2012   

Wytrymowanie samolotu : Startujesz, przy locie poziomym np na 25% gazu sprawdzasz czy leci równo, tzn nie skręca czy nie wnosi sie czy nie opada.Jesli nie to delikatnie trymujesz go takimi diwajsikami przy drążkach wysokości lotek i kierunku, aż uzyskasz stabilny lot, bez dotykania rękami drążków. I masz samolot wytrymowany.Wtedy to robisz save neutrals Przynajmniej ja tak robię.
_________________
Pozdrawiam Gabiartek
 
     
RCkopter 


Wiek: 37
Dołączył: 26 Maj 2012
Skąd: Sokolniki
Wysłany: Wto 04 Wrz, 2012   

Gabiartek napisał/a:
Wytrymowanie samolotu


Ok to wiem doskonale, ale myślałem że może chodzi o wytrymowanie modelu po przez RVOSD ;-)

Model wraca :-D Zrobiłem 1 krótki lot kontrolny bo trochę wiało i muszę wizję poprawić bo walczę ciągle z obrazem :-x
Ogólnie mam mały problem z RTH kiedy model powróci mi nad "głowę" zatacza coraz większe koła/ósemki i się oddala...
Gdzie jest funkcja skorygowania tego w RVOSD??? Żeby ciaśniej zataczał kręgi. Bądź może była to przyczyna wiatru?
_________________
Pozdrawiam Kamil
 
     
Gabiartek 
Gabiartek

Dołączył: 13 Cze 2012
Skąd: Sandomierz
Wysłany: Wto 04 Wrz, 2012   

Pewnie to wiatr, jesli byl duzy, ale mimo tego ze sie oddali to potem i tak powinien wrócic.
_________________
Pozdrawiam Gabiartek
 
     
Gabiartek 
Gabiartek

Dołączył: 13 Cze 2012
Skąd: Sandomierz
Wysłany: Wto 04 Wrz, 2012   

Jak model wróci i znajdzie sie nad głową, to na 99% zacznie siadać wizja. Jak sie oddali powinna sie poprawiać.Ja używam nadajnika i odbiornika lawmate z antenkami o polaryzacji kolowej i ten problem jest wtedy minimalny. Mój rekord to na razie 7 km od home, wtedy obraz zaczynał mi lekko siadać. Dawały znać zkłucenia z nadajnika RC.
_________________
Pozdrawiam Gabiartek
 
     
RCkopter 


Wiek: 37
Dołączył: 26 Maj 2012
Skąd: Sokolniki
Wysłany: Sro 05 Wrz, 2012   

Gabiartek napisał/a:
Jak model wróci i znajdzie sie nad głową, to na 99% zacznie siadać wizja. Jak sie oddali powinna sie poprawiać.Ja używam nadajnika i odbiornika lawmate z antenkami o polaryzacji kolowej i ten problem jest wtedy minimalny. Mój rekord to na razie 7 km od home, wtedy obraz zaczynał mi lekko siadać. Dawały znać zkłucenia z nadajnika RC.


Nad wizją popracuję, latam na FOX 800, mam Diversity i 2 anteny (panel i bacika)...

...Co do RVOSD 5.1 wyłączyłem w nim FS. Ponieważ kiedy wyłączyłem aparaturę przechodził mi w RTH a po włączeniu dalej leciał w RTH, dopiero po włączeniu apki musiałem jeszcze szczelić z przełącznika żeby wyłaczyć RTH :-? (dla mnie to było denerwujące). Teraz mam tak (bez FS), wyłączam aparaturę (przez poziom RSSi wie RVOSD że musi załączyć RTH) uruchamia się RTH i kiedy włączam apke od razu przejmuję kontrolę nad modelem.
Co do BARDZO obszernych kołowań nad "HOME" to myślę że przyczyniał się wiatr i przez słabą zdolność lotek (krótkie popychacze), model lata ogólnie stabilnie ale strasznie "mułowato". Bo wyobraź sobie że daję drążek na max np. w lewo a on po 2s dopiero skręca :lol:
Myślę o poprawieniu lotek(dłuższych popychaczy) i zwiększenie ewentualnie funkcji w AP Stabilization pitch gain 50 na 60...
_________________
Pozdrawiam Kamil
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 13