Strona Główna Forum modelarzy RC
Forum prowadzone przez Szkołę Latania RC-LIPOL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
AutoPilot
Autor Wiadomość
RCkopter 


Wiek: 37
Dołączył: 26 Maj 2012
Skąd: Sokolniki
  Wysłany: Sob 16 Cze, 2012   AutoPilot

W najbliższym czasie zamierzam dokupić do mojej "floty" FPV kolejny element który udogodni, da poczucie bezpieczeństwa i uprzyjemni mi latanie FPV. Z racji takiej że posiadam już OSD Remzibi'ego, zamierzam kupić (opcjonalnie) AutoPilot'a który będzie kontatybilny z moim OSD: https://store.diydrones.com/category_s/1.htm
Chodzi mi głównie o to żeby model po utracie zasięgu wrócił na miejsce startu, bądź kiedy sobie tego zażyczę :-) Latanie po punktach mnie nie interesuje.
A może znacie jakieś inne AutoPiloty które są proste w konfiguracji i nie straszą ceną :?:
Na jakich wy latacie :?: i czy mogę liczyć na waszą pomoc w konfiguracji AP :?:
 
     
marcin_k 

Wiek: 28
Dołączył: 20 Paź 2011
Skąd: Strażów
Wysłany: Sob 16 Cze, 2012   

Ja jak bym miał kupować to wzioł bym to http://www.foxtechfpv.com...ilot-p-397.html ...

Pozdrawiam ;-)
 
 
     
RCkopter 


Wiek: 37
Dołączył: 26 Maj 2012
Skąd: Sokolniki
Wysłany: Sob 16 Cze, 2012   

I z tego co się dowiedziałem FY31AP działa z OSD Remzibiego :-D
Marcinie i Piotrze, wywołuję was do tablicy ;-) mieliście jakiś doświadczenia z FY31AP :?: Jakieś ustawki itp. :?:
 
     
marcin_k 

Wiek: 28
Dołączył: 20 Paź 2011
Skąd: Strażów
Wysłany: Sob 16 Cze, 2012   

Działą działa...
Niestety nie testowałem...

Pozdrawiam ;-)
 
 
     
Piotr 
Administrator


Dołączył: 20 Paź 2011
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Sob 16 Cze, 2012   

Dobry temat, sam obecnie uruchamiam dla klienta autopilota na ArduPilot.
i na wstępie powiem, że robię to ostatni raz :evil: .

Co do ArduPilot to sprawa ma się następująco: Jest to platforma do badań a nie gotowy komercyjny produkt. Aby wszystko zadziałało wymagana jest wiedza z zakresu programowania procesorów i wprowadzania zmian w kod źródłowy programu. Podobno ma bardzo dużo możliwości, ale moje zdanie jest takie: Jeśli szukasz autopilota do latania to kup coś gotowego, tak by włożyć ustawić i latać. Przy ArduPilot jest masę roboty z konfiguracją i softem, nie ma do tej pory jasnej instrukcji obsługi większość trzeba dokonywać samemu, co bardzo irytuje. No i cena, za procka i IMU to 299$ a gdzie jeszcze pozostałe czujniki i OSD.
Ostatnio znalazłem ciekawy projekt autopilota z OSD opracowanego w Polsce przez niejakiego ZBIGA znajdziesz w google, zapowiada się dość ciekawie i cena około 800 zł, warto się zaznajomić. Co do FY31AP nie mam jednoznacznego zdania. Mogę tylko dodać, że to projekt zamknięty i przez to gotowy do latania, więc kupimy i latamy.

Jutro jak wszystko dopnę z elektroniką to pierwsze testy w powietrzu ArduPilot, wtedy coś więcej napiszę.

Daj znać jak coś wybierzesz
 
     
marcin_k 

Wiek: 28
Dołączył: 20 Paź 2011
Skąd: Strażów
Wysłany: Nie 17 Cze, 2012   

Co FY31AP to z tego co słyszałem jest to system prosty w obsłudze...
Ludzie nawet sobie chwala...

Pozdrawaim ;-)
 
 
     
RCkopter 


Wiek: 37
Dołączył: 26 Maj 2012
Skąd: Sokolniki
Wysłany: Nie 17 Cze, 2012   

Hmmm... Mam ciężki wybór teraz :-/ Przyznam że jestem w AP'ach zupełnie "zielony", jedynie co w swoim życiu ustawiałem to był stabilizator helika-"Flymentor" :->
... teraz nie wiem, co wybrać :?: Czy nasz polski produkt :?: , (dla "zielonego") jest wszystko po Polsku... Czy (bardziej sprawdzony) FY31AP, gdzie jest niby prosty (dla tych którzy mieli już z nim do czynienia) ale jest już tu trudniej dla mnie, gdyż jest wszystko po Angielsku (poliglotą nie jestem) :-(
 
     
RCkopter 


Wiek: 37
Dołączył: 26 Maj 2012
Skąd: Sokolniki
Wysłany: Nie 17 Cze, 2012   

FY31AP to koszt 198$ bo OSD już mam, w przypadku AP Z&PitLab chyba czekałby mnie zakup Autopilota i OSD, bo nie wiem czy zagra z OSD Remzibiego?
 
     
RCkopter 


Wiek: 37
Dołączył: 26 Maj 2012
Skąd: Sokolniki
Wysłany: Nie 17 Cze, 2012   

Piotr napisał/a:
uruchamiam dla klienta autopilota na ArduPilot.
i na wstępie powiem, że robię to ostatni raz :evil: .

Co do ArduPilot to sprawa ma się następująco: Jest to platforma do badań a nie gotowy komercyjny produkt. Aby wszystko zadziałało wymagana jest wiedza z zakresu programowania procesorów i wprowadzania zmian w kod źródłowy programu. Przy ArduPilot jest masę roboty z konfiguracją i softem, nie ma do tej pory jasnej instrukcji obsługi większość trzeba dokonywać samemu, co bardzo irytuje. No i cena, za procka i IMU to 299$ a gdzie jeszcze pozostałe czujniki i OSD.


ArduPilot odpada :!: , tu dziękuje za informację i wypowiedź Piotrze :-)
 
     
marcin_k 

Wiek: 28
Dołączył: 20 Paź 2011
Skąd: Strażów
Wysłany: Nie 17 Cze, 2012   

Jesli Zbig to osd i auto czyli Osd jakies 400zł+ Auto 500zł...

Pozdrawiam ;-)
Ostatnio zmieniony przez marcin_k Nie 16 Gru, 2012, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Piotr 
Administrator


Dołączył: 20 Paź 2011
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Nie 17 Cze, 2012   

dziś skończyłem ustawienia, nawet zaczęło wszystko fajnie działać, ale do lotu nie doszło. Aparatura którą dostałem do klienta zestawu, okazała się mieć zasięg na 30 kroków, więc nie odważyłem się na tym polecieć. Może w tygodniu oblatam.

Co do zbiga to masz rację potrzebne jest OSD i AP inaczej nie będzie działać

Marcin przesadza OSD kupiłem za 400 zł z czujnikami, cena AP ma wynośić 400 zł wiec za całość 800 zł
 
     
Gabiartek 
Gabiartek

Dołączył: 13 Cze 2012
Skąd: Sandomierz
Wysłany: Wto 19 Cze, 2012   

Ja latam na autopilocie RVOSD5. kosztuje ok 300doarow, ale ma w sobie wszystko co trzeba i po podłączeniu wystarczy go skonfigurować z menu ekranowego przy pomocy pilota na podczerwień i można latać. Uważam że jest łatwy do podłączenia,Powrót po utracie linku działa świetnie, masz też opcję stabilizacji lotu, lotu na wprost i jescze kilka, bardzo fajne OSD i wszystko w jednym kawałku niewielkich rozmiarów. Ja bardzo polecam. W przyszłości możesz sobie dokupić telemetrie. Ja dokupilem , podpiąłem do kompa i na mapach google rysuje mi trase lotu. Rewelka.
_________________
Pozdrawiam Gabiartek
 
     
Piotr 
Administrator


Dołączył: 20 Paź 2011
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Czw 21 Cze, 2012   

W jaki sposób wytyczasz trasę, skoro nie masz radiomodemów ?
Próbowałeś londować na autopilocie?
jeśli tak to jaka ma odchyłkę ?
czy prędkośc jest mieżona tylko za pomocą GPS?
w jaki sposób ustawiasz prędkość przelotową w autopilocie ?
 
     
Gabiartek 
Gabiartek

Dołączył: 13 Cze 2012
Skąd: Sandomierz
Wysłany: Sob 23 Cze, 2012   

W jaki sposób wytyczasz trasę, skoro nie masz radiomodemów ? (trasę lotu po waypontach programuje sie wg. współrzędnych gps, ale tu akurat jest problem bo mimo że mozna zaprogramować chyba z 15 waipontów to poza terenem USA i Kanady to nie działa)
Próbowałeś londować na autopilocie? - Nie ma on opcji lądowania na autopilocie. Jak doleci do pozycji startu to krąży lub robi ósemki. Jak mu się wyczerpie bateria silnika to po prostu ląduje jak najbliżej i tyle, ale nie mozna okreslic dokładnie miejsca lądowania.
jeśli tak to jaka ma odchyłkę ?
czy prędkośc jest mieżona tylko za pomocą GPS? - Tak
w jaki sposób ustawiasz prędkość przelotową w autopilocie ? - Prędkości przelotowej nie da się zaprogramować, chodz jest w menu taka opcja. Obecnie to nie działa ale pewnie będzie to niedlugo mozliwe jak soft bardziej sie rozwinie. Mozesz zaprogramować wysokość lotu oraz obroty silnika w czasie lotu do bazy. . tu programujesz dwie prędkości: 1.powyżej zadanego pułapu(glide), 2. Poniżej zadanego pułapu.
Pozdrawiam
_________________
Pozdrawiam Gabiartek
 
     
Piotr 
Administrator


Dołączył: 20 Paź 2011
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Sob 23 Cze, 2012   

Szkoda że tak mało dopracowany, wyglądał na wartego uwagi.

Dziś oblatałem ARDU i mimo tylu ustawień i zabawy konfiguracyjnej, efekt końcowy był więcej niż zadowalający. Na lądowanie się nie odważyłem, ponieważ to sprzęt klienta składany pod zamówienie, ale cała reszta miło zaskoczyła. Bez trudu można ustawić punkt na mapie do którego ma lecieć, wysokość i prędkość przelotu, jak również średnicę zawracania w punkcie. Co do samego lotu to był bardzo stabilny, żadnego pompowania, ani innych dziwnych odchyleń. Ale tu akurat myślę, że to duża zaleta samego modelu (FPVraptor), rewelacyjnie się prowadził. Mimo że gondolka z silnikiem była źle zamontowana i model przy starcie walił dziobem w ziemię.

Ogólnie mogę powiedzieć że ARDU jako autopilot powinien się sprawdzić, ale to raczej produkt dla cierpliwych, z dość dużo wiedzą informatyczną, i masa czasu i zdrowia przy konfiguracji.

Jeśli ktoś z was się zdecyduje na ten produkt, to w miarę możliwości służę pomocą.


Właśnie się dowiedziałem że testy lądowania wypadły pomyślnie :mrgreen:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 13