Strona Główna Forum modelarzy RC
Forum prowadzone przez Szkołę Latania RC-LIPOL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Transmisja wideo w FPV, co wybrać...
Autor Wiadomość
marcin_k 

Wiek: 28
Dołączył: 20 Paź 2011
Skąd: Strażów
Wysłany: Czw 12 Kwi, 2012   Transmisja wideo w FPV, co wybrać...

Witam!
Przed tym dylematem stanie każdy początkujący pilot FPV. Muszę jednocześnie na wstępie napisać, że nie ma jednoznacznej, dobrej odpowiedzi. Każda z opcji ma swoje wady i zalety, ale są pewne sprawdzone rozwiązania, o których napiszę.

Jakie systemy mamy do wyboru?
Jeśli chodzi o transmisję obrazu z modelu na ziemię, pierwszym wyborem, jaki należy podjąć to częstotliwość. Ja oraz wielu innych pilotów modeli zdalnie sterowanych latających FPV mamy zdanie, że najlepszym wyborem w większości wypadków będzie system o częstotliwości 1,2GHz. Powód główny to zasięg. Zasadą jest, iż czym większa częstotliwość pracy tym większa podatność systemu na utraty zasięgu spowodowane przeszkodami terenowymi takimi jak np. drzewa, budynki itd. Niestety niezależnie od tego, jaki system wybierzemy, musimy uważać na te przeszkody. Powinniśmy starać się latać w taki sposób, aby antena nadawcza i odbiorcza „widziały się”. Drobne przeszkody jak krzaki i pojedyncze drzewa nie są problemem przy krótkich dystansach, ale jeśli chcemy latać dalej należy na to zwrócić szczególną uwagę. Pisząc „dalej” mam na myśli odległość większą niż 200-300m – zależnie od mocy nadajnika wideo. Na rynku dostępne są systemy na pasmo 2,4GHz – i są one dość popularne, ale należy pamiętać, że jeśli nasza aparatura RC działa właśnie na tym paśmie to z dużym prawdopodobieństwem możemy przewidzieć, że będą problemy. Należy tu także wspomnieć o systemach 5,8GHz. Sam osobiście ich nie testowałem i nie znam osób latających dalej niż „koło nogi” (do 200-300m) z takim systemem.

Drugim czynnikiem rozróżniającym ww. systemy jest ich moc. Oczywiście, czym większa moc tym większy zasięg, ale są pewne, „ale”. Po pierwsze system działający w paśmie 1,2GHz o mocy 500mw będzie miał większy zasięg niż system 2,4GHz o tej samej mocy (znowu pojawia się powód, aby użyć systemu 1,2GHz). Po drugie – wpływ systemów dużej mocy na inne elementy naszego systemu. Niestety duża moc nadajnika, który ze względu na niewielkie gabaryty naszych modeli, będzie leżał dość blisko odbiornika RC, przewodów serwomechanizmów itd., może „siać”, czyli wprowadzać zakłócenia do tych systemów w naszym modelu zdalnie sterowanym. Czułym elementem jest także moduł GPS, w który prawdopodobnie będziecie chcieli wyposażyć swój model. Wielu pilotów używa systemów 500mW i chwalą sobie takie rozwiązanie. Oczywiście możemy użyć systemu o mocy, 1W ale należy pamiętać żeby nadajnik wideo był możliwie daleko od innych komponentów w naszym modelu. Warto używać także przewodów ekranowanych a niektórzy piloci używają pierścieni ferrytowych, których zadaniem jest eliminacja zakłóceń indukowanych na przewodach. Sam używam nadajnika wideo o mocy 1W i nie narzekam, ale słyszałem o wielu osobach, które spędziły długie tygodnie na próbach eliminacji zakłóceń.

Na rynku ze sprawdzonych i polecanych systemów należy wymienić Lawmate (przez wielu pilotów uważany za najlepszy), Chiński FOX – tania i przyzwoita alternatywa.

Niezależnie od tego, jaki system wybierzemy, bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym elementem będzie antena – nadawcza oraz odbiorcza. Znowu ze względu na gabaryty naszych modeli, nie możemy pozwolić sobie na wielką antenę w modelu. Możemy jednak użyć skutecznej anteny na ziemi. W modelu najczęściej używa się anten typu bacik, groundplane i dipol, ale ostatnio coraz częściej używa się anten typu Vee, które mają bardzo dobrą charakterystykę przy bardzo niewielkich rozmiarach. Na ziemi dominują anteny kierunkowe ze względu na ich skuteczność. Wśród nich najbardziej popularne to Patch i Biquad. Anteny kierunkowe jak sama nazwa wskazuje działają dobrze w konkretnym kierunku, dlatego należy je kierować w kierunku modelu. Antena typu „bacik”, groundplane czy dipol na ziemie tez będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli latamy stosunkowo blisko. Anteny kierunkowe jak już wspomniałem należy kierować w kierunku naszego modelu. Jako że w czasie lotu będzie stanowiło to spory problem (np. z goglami na oczach) to należy albo latać w konkretnym obszarze względem anteny (w jej wiązce) albo użyć systemu do kierowania anteny na model – tzw. Tracking antenna. Takie systemy są dość skomplikowane dla początkującego modelarza, więc na początek nie sugeruję tego rozwiązania. Należy jednak mieć z tyłu głowy, że kiedyś możemy zapragnąć takiego systemu.

Niebagatelną kwestią niezależnie od tego, jaką antenę wybierzemy jest dokładne zestrojenie anten. Każda antena działa najlepiej w pewnym przedziale częstotliwości, więc albo należy dostroić anteny albo dopasować kanał, na którym będziecie nadawali sygnał do anten, jakie posiadacie. Wiedza w zakresie dostrajania anten nie jest mi dobrze znana, ale istnieją firmy, które mogą wam w tym pomóc. Nawet najlepszy system ze źle dobranymi antenami nie będzie działał wydajnie i na odwrót, system małej mocy może być bardzo wydajny pod warunkiem dobrego zestrojenia anten. Dobrym pomysłem w tym zakresie jest zakup anten na konkretną częstotliwość w specjalistycznym sklepie (np. internetowym) – pozwoli nam to zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. Niemniej na sam początek proponuję ograniczyć się do anten fabrycznych i opanować latanie FPV „koło nogi” (w promieniu do 200-300m).

Pewnie chodzi wam teraz po głowie jakiś system, który by działał jednocześnie kierunkowo i dookólnie? Otóż jest na to sposób a w zasadzie dwa. O pierwszym już wspomniałem – to antena kierunkowa obracająca się za modelem. Drugim rozwiązaniem jest tzw. diversity, czyli urządzenie, do którego podłączamy dwa odbiorniki pracujące na tej samej częstotliwości z np. dwoma różnymi antenami – jedna dookólna a druga kierunkowa. Diversity będzie przełączało nas zawsze na sygnał z odbiornika, który ma lepszy sygnał – to oczywiście pewne uproszczenie.

Pozdrawiam ;-)
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 12