Strona Główna Forum modelarzy RC
Forum prowadzone przez Szkołę Latania RC-LIPOL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pierwszy zestaw FPV, bez wyrzucania pieniędzy w błoto...
Autor Wiadomość
marcin_k 

Wiek: 28
Dołączył: 20 Paź 2011
Skąd: Strażów
Wysłany: Czw 12 Kwi, 2012   Pierwszy zestaw FPV, bez wyrzucania pieniędzy w błoto...

Witam!
Od czegoś przecież trzeba zacząć. Pytanie, od czego i jak to zrobić żeby nie wyrzucać pieniędzy. Z dużym prawdopodobieństwem będziemy chcieli przecież rozbudowywać w przyszłości swój zestaw i dlatego należy podejmować słuszne, przyszłościowe decyzje. Ja popełniłem kilka błędów, ale może wam uda się kilku z nich uniknąć.

Ile to kosztuje?
Poniższy zestaw przy założeniu, że kupimy większość elementów przez Internet za granicą powinna oscylować w okolicach 1400zł.

Jaki model?
Moim zdaniem Skywalker ze względu na silnik z tyłu (nie będzie nam śmigło psuło widoków), wielkość, udźwig (w przyszłości nam się to przyda), cenę i wytrzymałość (wykonany z pianki), co nie będzie bez znaczenia przy pierwszym kretobiciu. Nie bez znaczenia jest też wg mnie łatwość transportu gdyż model ładnie się składa – skrzydła dzielone na pół i demontowany statecznik będący sterem wysokości.

Do „ulotnienia” modelu będzie nam potrzebny silnik – np. Turnigy 1450kv, ESC (regulator) – np. TURNIGY Plush 40amp, Li-Pol (pakiet zasilający) – np. Turnigy 5000mAh 3S 20C, cztery serwa – np. 2x HK929MG na ogon oraz na skrzydła 2x HK-933MG i śmigło „pusher” – pchające 9×6.

Kamerka.
Tutaj sugeruję na początek użyć jakiejś zwykłej kamerki płytkowej o możliwie wysokiej rozdzielczości. Jest ich wiele do kupienia np. na allegro wiec nie będę sugerował żadnej konkretnej. Oczywiście są kamery lepsze, bardziej sprawdzone, ale kamera przykładowo 420linii na sam początek da radę. Jeśli jednak możemy wydać więcej to zachęcam do zakupu kamery np. DX201 dostępnej w rangevideo. Kamera sprawdzona i o bardzo dobrej jakości obrazu.

Link wideo.
Przydałby się jakiś system do przekazywania obrazu na ziemię prawda? Tutaj sugeruję sprawdzony system Lawmate 1,2GHz 500mw + odbiornik lawmate na tą samą częstotliwość. Dostępny jest tez mocniejszy nadajnik 1W ale może on powodować problemy z innymi elementami w naszym modelu – np. zakłócać prace kamery, odbiornika rc lub szarpać serwami. Można go używać, ale wymaga to dokładności i zapobiegliwości podczas budowy platformy fpv – ekranowanie kabli i przemyślane rozmieszczenie elementów. Do działania nadajnika w modelu będzie nam także potrzebny osobny pakiet lipo, aby uniknąć zakłóceń. Wystarczy pakiet 800mAh.

To w zasadzie wszystko na początek, co jest niezbędne oczywiście przy założeniu, że mamy, na czym oglądać obraz na ziemi. Na ziemi wystarczy nam jakiś telewizorek lub laptop z gniazdem USB oraz kartą DV grabber(kilkadziesiąt złotych). Jest to jednak system do latania „koło nogi”. Jeśli będziemy chcieli latać dalej, będziemy musieli pomyśleć o kilku dodatkowych modułach naszego zestawu. Mam nadzieję ze niczego nie pominąłem.

Teraz pora na ostrzeżenie.
Jeśli nigdy wcześniej nie latałeś modelem samolotu rc to najpierw naucz się latać na symulatorze, później modelem bez wyposażenia fpv a dopiero jak opanujesz pilotaż, montuj sprzęt fpv w modelu. Nauka podstaw pilotażu nie jest trudna, ale zazwyczaj na początku (jak i później, ale rzadziej) zdarzają się nieplanowane nagłe przyziemienia. Na czas latanie warto zabrać ze sobą druga osobę – obserwatora na ziemi, przy okazji zrobi kilka fotek przed rozbiciem modelu.

Pozdrawiam ;-)
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 12