Strona Główna Forum modelarzy RC
Forum prowadzone przez Szkołę Latania RC-LIPOL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dziś test Trackera AAT
Autor Wiadomość
Piotr 
Administrator


Dołączył: 20 Paź 2011
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Pią 01 Cze, 2012   Dziś test Trackera AAT

Dziś test Trackera AAT.



1. Głowica śledząca
2. OSD - montowane w modelu
3. Sterownik głowicy
4. Kabelki miedzy głowicą a odbiornikiem FPV
5. Wtyczka danych
6. Zestaw do Update systemu
7. Koszulki termokurczliwe i śruby mocujące
8 GPS
------------------------------------------------------------------------------------------------------


Do czego to służy? niektórzy z was zapytają, i tu biegnę z odpowiedzią.
Jest to system śledzenia modelu w przestrzeni poziomej i pionowej, anteną odbiornika w stacji naziemnej, przy transmisji FPV.
Brzmi to skomplikowanie, dlatego przyda się tu krótki filmik ilustrujący Trackera w akcji

No i wszystko jasne ;)
Kolejnym pytaniem, które można by zadać, to po co mi to potrzebne, przecież mam antenę i wszystko jakoś działa.
I tu też mam odpowiedź, między jakoś, a działa jest zasadnicza różnica, mianowicie.
1. Stosując tak zaawansowane systemy FPV mamy znacznie większy zasięg, jak i pozbywamy się tych paskudnych zaników obrazu.
2. Ten system to nie tylko śledzenie, to również OSD - czyli pakiet informacji o tym gdzie model znajduje się w przestrzeni, jaka ma prędkość, wysokość. Uzyskamy również informacje o stanie naszych akumulatorów, czy kierunku lotu do bazy.


3. Rewelacyjnym rozwiązaniem w tym Trackerze jest ruch obrotowy modułu śledzącego. Modół potrafi obracać się w jednym kierunku w nieskończoność, czego próźno szukać w innych rozwiązaniach, co sprawia że nie mamy tzw efektu powrotu anteny ze względu na brak zakresu ruch.
4. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem tego Trackera jest modem Bluetooth, umieszczony w bazie pod anteną odbiorczą, który łączy się z naszym laptopem PC i za pomocą dołączonej aplikacji możemy bardzo czytelnie odczytywać informacje nawigacyjne. Można również śledzić model w oparciu o Mapy satelitarne.


lub na telefonie

5. Dla bardziej zawansowanych klientów producent udostępnił dodatkowe kanały danych, Co pozwoli wykorzystać Tracera jako dodatkowy radiomodem.

6. Bardzo dużym plusem jest uwzględnienie odchyłki magnetycznej ziemi. (co to?) To nic innego jak różnica między północą magnetyczna a ta podawaną przez GPS. Istnieje możliwość dokładnego skorygowania tej odchyłki.
7. Producent również nie zapomniał o możliwości update'u, dołączając do zestawu programator i niezbędne informacje jak to uczynić.
To tak po krótce.


A teraz w szczególe i od początku:


Trakera AAT dość dokładnie przetestowałem w różnych sytuacjach. W zasadzie po to bo sam szukałem jakiegoś dobrego systemu śledzenia. I ten miło mnie zaskoczył. Nie jest może najtańszym ale oferowane możliwości, w zupełności usprawiedliwiają cenę.
Zestaw składa się płytki OSD umieszczanej w modelu do której podłączamy sygnał GPS, kamerę i nadajnik.

Aby wszystko działało prawidłowo należy pamiętać o odbiorniku GPS, nie ma go w zestawie, ale jest to najprostszy odbiornik dostępny na rynku o taktowaniu 10Hz. Możemy również użyć sygnału z istniejącego OSD, ale o tym nieco później. Następnie całość podłączamy do zasilania i oczekujemy aż Moduł GPS połączy sie z satelitami - szczegóły uruchomienia w instrukcji.

LUB



Moduł śledzący mocujemy do statywu dość solidnie, dakładamy antenę panelową lub jagę do dalekich lotów, kolejną czynnością jaką należy wykonać, jest podłączenie odbiornika FPV. Póżniej podłączamy zasilanie 12V.

Na sterowniku modułu śledzącego powinna zacząć mrugać czerwona dioda LED informująca o prawidłowo zestawionym połączeniu, oraz świecić się zółta dioda informująca o sygnale GPS. - szczegóły uruchomienia w instrukcji.


Dokładność działania Trackera jest uwarunkowana od 2 rzeczy:
1. Ilości sygnałów z satelit GPS- im więcej tym lepiej. Informuje nas o tym żółta dioda- najlepiej jak świeci się ciągłym światłem
2. Kalibracja kierunku północnego stacji naziemnej, bardzo prosta do wykonania. Jak również korekcja odchyłki magnetycznej, ale to tylko w szczególnych przypadkach (szczegóły w instrukcji )


Aby całość zaczęła działać, należy po uruchomieniu podejść z modelem do stacji naziemnej i wcisnąć przycisk HOME na wyprowadzony z płytki OSD w modelu. W tym momencie stacja naziemna zapamiętuje swoją pozycję GPS. I w zasadzie wszystko jest gotowe do lotu. System rozpoczyna śledzenie z hwilą gdy model opuści strefę o promieniu 10m od stacji naziemnej, jest to uwarunkowane błędem nawigacj GPS. Podczas testu było wyraźnie widać, im model był dalej od stacji naziemnej tym sledzenie było dokładniejsze. Jeśli system już zacznie śledzić to nie przestaje jeśli nawet wlecimy w strefę 10m. Przy odległości około 2m-5m śledzenie jest zupełnie nie użyteczne, ponieważ Tracker dość mocno się rozjeżdża. Niestety wynika to z błędu GPS. Ale w gruncie rzeczy, transmisja do 10m nigdy nie stanowi problemów, dlatego jest to do przyjęcia.
Oprócz śledzenia co jest w zasadzie głównym zadaniem, mamy jeszcze dość bogate dodatkowe możliwości takie jak:


1. Jeśłi ktoś jeszcze nie nabył OSD to i tu jest takowa funkcja, jest ona dość prosta, ale ma wszystko co potrzeba. Jest również możliwość konfiguracji w taki sposób by sygnał z OSD Tracera nie był emitowany.
2.Możemy również odbierać informacje nawigacyjne, poprzez bluetooth ze stacji naziemnej do telefonu lub laptopa PC. Wygląda i działa bardzo fajnie, szczególnie w aplikacji z autopilota ArdupilotMegaPlanner. W formie zegarów lotniczych podawana jest wysokość, prędkość i kurs. Ponad to, widzimy na mapach SAT gdzie w danym momencie znajduje się nasz model.
3. Kolejną ciekawą funkcją są dodatkowe kanały transmisji danych w 2 modulacjach MFD i VGPS działające z prędkością 1200bps, które można wykorzystać zamiast dodatkowego radiomodemu, lub nawet do sterowania modelem. W wersji testowej był tylko jeden taki kanał, ale są wersje posiadające nawet 7 dodatkowych kanałów.
4.Na koniec dodam że całość jest dobrze supportowana- do zestawu dołączono programator i instrukcję jak uaktualniać sofcik w Trackerze.

Reasumując, całość systemu została dość dobrze przemyślana i zbudowana. Zapewnia bardzo dobre śledzenie i szereg dodatkowych funkcji, z których możemy, ale nie musimy korzystać.
Do największych zalet zaliczę tu wieloobrotową głowicę stacji naziemnej, której próżno szukać u konkurencji. Dodatkowe kanały do transmisji danych to też duży plus. Dzięki takiemu rozwiązaniu system może stanowić niezłą platformę do jakiegoś większego systemu bezzałogowego.

Na tym zakończę, jeśli macie jakieś pytania to piszcie, postaram się na wszystkie odpowiedzieć.

 
     
grzegorz 


Dołączył: 01 Lis 2011
Skąd: Krzemienica
Wysłany: Pią 01 Cze, 2012   

ale bajer....
_________________
apetyt rośnie w miarę jedzenia
 
 
     
marcin_k 

Wiek: 28
Dołączył: 20 Paź 2011
Skąd: Strażów
Wysłany: Nie 03 Cze, 2012   

Piotrze jakiego GPS-a używałeś...

Pozdrawiam ;-)
 
 
     
Piotr 
Administrator


Dołączył: 20 Paź 2011
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Pon 04 Cze, 2012   

jakiś tam znalazłem ze starych projektów GTPA010, pasuje dosłownie każdy.
 
     
RCkopter 


Wiek: 37
Dołączył: 26 Maj 2012
Skąd: Sokolniki
Wysłany: Sro 13 Cze, 2012   

I za to bardzo polubiłem te forum... wszystko na temat, zwięźle, bez cwaniactwa... Pozdrawiam
 
     
marcin_k 

Wiek: 28
Dołączył: 20 Paź 2011
Skąd: Strażów
Wysłany: Sro 13 Cze, 2012   

RCkopter cieszymy się bardzo z twojej opini...

Pozdrawiam ;-)
 
 
     
Sajmon_Szy 

Dołączył: 02 Lis 2012
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 02 Lis, 2012   

Witam,
Mam pytanie odnośnie napędzania tego trackera. Jakie silniki zostały zastosowane i w jaki sposób są one sterowane, aby uzyskać obrót o określoną ilość stopni?

Pozdrawiam
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 13