Forum modelarzy RC
Forum prowadzone przez Szkołę Latania RC-LIPOL

Plany modeli i nasze konstrukcje... - Zlin Z-142

Grzesiek - Sro 09 Lis, 2011
Temat postu: Zlin Z-142
Budowa trwa już z przerwami od wiosny, po ukończeniu gawrona tak mi sie spodobało dłubanie w depronie, że postanowiłem popełnić jeszcze jakiegoś dolnopłata i padło na zlina. Na chwile obecną wykonałem kadłub i usterzenie. Zaznaczam, że jakość wykonania może nie jest super :oops: ale moim założeniem jest by model ogólnie przypominał prawdziwy samolot i podobnie latał.

W planach mam takie malowanie, typowo aeroklubowe.





Usterzenie to depron gładki 6mm pokryty papierem śniadaniowym na wikol, tak w ogóle pierwszy raz zastosowałem krycie papierem i chce też w ten sposób pokryć kadłub i skrzydła bo ta technika pozwala znacznie wzmocnić konstrukcję i malować póżniej dowolnymi farbami, wadą jest oczywiście wzrost wagi


Tak że jak prace się posuną do przodu na pewno wrzuce fotki :-)

muzyker - Sro 09 Lis, 2011

Grześ - piękna robota - ale małe pytanko, najpierw malujesz skrzydło wikolem czy paier i nakładasz. Drugie pytanie czy wskutek wysychania wikolu nie deformuje się depron?
Pozdropwka.

Grzesiek - Sro 09 Lis, 2011

Dzięki Wojtku. Więc element oklejany szlifuje drobnym papierem ściernym, maluję rozcieńczonym wikolem pół na pół z wodą gąbką lub pędzlem i nakładam suchy papier i delikatnie pomagam sobie raklą, potem nakładam cienką warstwę kleju na papier i susze suszarką do włosów i jak na razie nic sie nie zniekształca. Depron jakiego użyłem jest bardzo sztywny ale i kruchy i pewnie dlatego go nie wypacza ale jest też pousztywniany miejscami balsą 1,5 mm na krawędziach
marcin_k - Czw 10 Lis, 2011

Pięknie, Pięknie.
Kiedy poleci?
Pozdrawiam ;-)

kuba_R - Czw 10 Lis, 2011

Miejmy nadzieje że niedługo poleci :D
Życzę Ci Grześku żeby ten Zlin latał tak pięknie jak Gawron , albo i lepiej :D
POZDRAWIAM

Grzesiek - Wto 15 Lis, 2011

Dzięki Kuba, może jak sie spręże to w zimie oblot. Dziś kadłub Zlina został pokryty i wstępnie pomalowany, używałem spreya na osnowie wodnej i papier się nieco pomarszczył ale po potraktowaniu suszarka pięknie się naciągnął z powrotem 8-) . Atrapę oszklenia kabiny okleiłem taśma pakową.



marcin_k - Wto 15 Lis, 2011

Widzę że budowa posówa się naprzód.
Piękne, pięknie...
Pozdrawiam ;-)

kuba_R - Sro 16 Lis, 2011

Modelik super ! :S Skrzydełka już zrobiłeś ?
POZDRAWIAM!!

Grzesiek - Sro 16 Lis, 2011

Nie , skrzydeł jeszcze nie ma ale pasuje zacząć, choć żeberka wyciąć to już dalej jakoś pójdzie.
marcin_k - Sro 16 Lis, 2011

Skrzydełka czym będziesz krył?
Pozdrawiam ;-)

Jarek - Sro 16 Lis, 2011

Grześku jaka skala tego modelu ? albo najlepiej wymiary
Grzesiek - Sro 16 Lis, 2011

Kadłub ok 100cm długości i rozpietość skrzydeł ok 120cm

Cytat:
Skrzydełka czym będziesz krył?


Papier na wikol, boje sie tylko zwichrzenia jak bedzie schło ale przypne do deski i powinno byc ok.

marcin_k - Czw 17 Lis, 2011

Ty jeseś mistrz to będzie ok.
Pozdrawiam ;-)

kuba_R - Czw 17 Lis, 2011

Nie bój nic :D Wszystko pójdzie jak spłatka :)
Grzesiek - Pią 18 Lis, 2011

Marcin bez przesady, na razie się uczę budować modele jak już się nauczę dam Ci znać ;-)
muzyker - Pią 18 Lis, 2011

Z niecierpliwością czekam żeby zobaczyć go w powietrzu i .... pewnie jak zawsze !!! to będzie klasa!!!! Mocno Ci kibicuję Grzegorz :)
Pozdrówka

Grzesiek - Sro 14 Gru, 2011

Dzięki za doping, prace posówaja sie do przodu i w końcu wziąłem się za skrzydło, wyniki moich działań wyglądaja mniej więcej tak:









Została jeszcze druga połówka a po niej muszę wymyślić łączenie tych połówek i sposób montażu do kadłuba :roll:

kuba_R - Czw 15 Gru, 2011

Gratuluję i z niecierpliwością czekam na wyniki :D
I to właśnie jest profesjonalizm ! :D
POZDRAWIAM :D

marcin_k - Czw 15 Gru, 2011

Dasz radę Grześku...
Pięknie, pieknie...
Pozdrowieńka ;-)

marcin_k - Czw 22 Gru, 2011

Jak tam prace poszły już coś do przodu...
Pozdrawiam ;-)

Grzesiek - Sob 31 Gru, 2011

Coś ruszyło, wykonałem centropłat i wkleiłem w dżwigary łączniki skrzydeł z duralu, dzięki temu mogę uzyskać skos do przodu tak jak zlinek ma w oryginale, wyginając łącznik o pożądany kąt, jak na poniższym rzucie, z którego korzystam przy budowie.

tutaj początek budowy centropłata i widoczna atrapa oświetlenia na skrzydle


prawie gotowy centropłat i wklejony łącznik


wstępne przymiarki


i skrzydełko, pokryte papierem i pomalowane, jak dla mnie efekt zadowalający

marcin_k - Sob 31 Gru, 2011

Ładnie i schludnie...
Pozdrawiam ;-)

Grzesiek - Pon 02 Sty, 2012

Wstępne przymiarki.

marcin_k - Pon 02 Sty, 2012

Teraz już coś widać...
Kiedy oblot...
Co to za szara dziura na skrzydle, po co żes to ruszał mogło zostać :evil: było niewidoczne...
Pozdrawiam ;-)

Grzesiek - Wto 03 Sty, 2012

Na oblot trzeba troszke poczekać.

To szare to miejsce gdzie papier się zle naciągnął a właściwie powstały tam brzydkie pęcherze, widziałeś Marcin, że nie było to ładne. Wyciąłem to miejsce i na nowo porządnie przykleiłem papier, zostało tylko pomalować i nie będzie tego widać.

marcin_k - Wto 03 Sty, 2012

Jak tam chcesz...
Pozdrawiam ;-)

Piotr - Pon 09 Sty, 2012

gratuluje kolejnej jak sądzę udanej repliki
TAK DALEJ TRZYMAJ :-D

Grzesiek - Wto 10 Sty, 2012

Dzieki Piotrku ale do repliki mu daleko raczej :-) , pół makieta jest chyba nazwą na miejscu.
Grzesiek - Czw 16 Lut, 2012

Mała wstawka w przerwie budowy zlina :

To jak już padło na czeskie samoloty, to do zlina 142, którego budowa trochę stanęła, dołączył akrobacyjny krewniak- zlin 50 upolowany na alledrogo.
Model nie duży, ok 1m rozpiętości, zbadamy jego własności pilotażowe na wiosnę :lol:





kuba_R - Wto 28 Lut, 2012

Umm... ładniutki :D Kiedy planujesz obloty obydwu maszyn ?:P
Grzesiek - Sro 29 Lut, 2012

Raczej na wiosnę, jak już trochę lotnisko obeschnie no i oczywiście modele będą gotowe. Za niedługo może wrzucę kolejne fotki z postępu prac bo wykonałem golenie podwozia głównego do Zlina 142.
Grzesiek - Pon 12 Mar, 2012

Jak obiecałem, są zdjęcia postępu prac nad modelem zlina. Zostało przyklejone usterzenie pionowe i poziome oraz wykonane podwozie główne i mocowanie płata do kadłuba , nie będę się zbytnio rozpisywał, na fotkach widać w miarę wszystko.






marcin_k - Wto 13 Mar, 2012

Ładnie ładnie...
Kiedy oblot...

Pozdrawiam ;-)

Grzesiek - Wto 13 Mar, 2012

Obawiam sie ze troche czasu jeszcze mi zajmie wykańczanie bo sporo elementów trzeba jeszcze dopasować, tak to jest jak sie buduje bez planów tylko z rzutów na bierzaco ze skalpelem w ręku :-P
marcin_k - Wto 13 Mar, 2012

Poczekamy poczekamy ale nie za długo...

Pozdrawiam ;-)

Grzesiek - Pią 23 Mar, 2012

Przyszedł czas aby zlin powoli upodabniał się do pierwowzoru. Modelik zaczyna cieszyć moje oko więc chyba częsciej zaczne odwiedzać mój nieco zabałaganiony warsztat :oops:


marcin_k - Sob 24 Mar, 2012

Mistrzowska robótka...
Rób szybciej bo nie mogę się doczekać oblotu...

Pozdrawiam ;-)

Grzesiek - Nie 15 Kwi, 2012

Zostało jeszcze sporo drobnych prac aby ukonczyć model ale powoli zblizam sie do końca, wykonałem przejście kształtu spodu kadłuba przez centropłat i owiewki przejścia skrzydła w kadłub od strony krawędzi natarcia jak i spływu a także napęd skrętu przedniego kola.
Zostalo jeszcze powklejac dzwignie do lotek, klap i sterów i podłaczyc cięgna do serw no i wykonać przód kadłuba i malowanie, które dodadzą smaku calej konstrukcji, mam w planie też zmienić sposób mocowania zawiasow klap aby miały większą skuteczność.




marcin_k - Nie 15 Kwi, 2012

O łał coś pięknego...

Pozdrawiam ;-)

grzegorz - Pon 16 Kwi, 2012

ładniutki... :-)
Grzesiek - Wto 17 Kwi, 2012

Plan zmiany zawieszenia klap został wdrożony.




marcin_k - Sro 18 Kwi, 2012

Teraz ta są to wychylenia...

Pozdrawiam ;-)

Grzesiek - Nie 29 Kwi, 2012

I dotarłem już do końca budowy Zlina 142, niestety jeszcze przed końcem budowy podczas prób startu uszkodziłem nieco modelik na własna prośbę, nie wysunąłem anteny nadajnika i po oderwaniu od pasa zasięg zanikł i model uderzył z wysokości ok metra w ziemię. Usterki jednak dało sie szybko usunąć ale ślady pozostały :-( , cóz jak pilot d... to tak jest :-P

I fotki na koniec:




grzegorz - Sro 02 Maj, 2012

fajniutki model. ciekawe jak lata...
Grzesiek - Sro 02 Maj, 2012

Jak prawdziwy, :mrgreen: sprawdzone.
grzegorz - Czw 03 Maj, 2012

mam nadzieje, że wreszcie uda mi się podpatrzeć..... ale jest dobrze, odzyskałem samochód - mam czym dojechać- teraz popracuje nad czasem ..... :-)
marcin_k - Czw 10 Maj, 2012

Model lata bajecznie oraz realistycznie...

Pozdrawiam ;-)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group